wyszukiwanie zaawansowane

Ajlikow-Czarnecka Jolanta (1930-2007)

Zmarła Jolanta Ajlikow-Czarnecka

17 lipca 2007, Nasze Miasto, Bolesławiec

W piątek po ciężkiej chorobie odeszła najpopularniejsza w mieście plastyczka. Kobieta, która swoim autorytetem, wiedzą i talentem wspierała rozwój wielu bolesławian zajmujących się sztuką. Artystka była absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Od czasu ukończenia studiów łączyła twórczość artystyczną z pracą pedagogiczną. Związana przez wiele lat z liceum ogólnokształcącym, wychowała wielu laureatów Olimpiad Artystycznych i Turniejów Wiedzy o Sztuce, którzy zdobywali indeksy na wybrane uczelnie w całym kraju. Jej prace to dzieła inspirowane naturą – pejzaże olejne, pastele, ekspresyjne, portrety malowane akrylami i kolaże tworzone głównie z papieru jako konstrukcje komponowane na zasadzie kontrastów.

Kochała sztukę i zwierzęta – mówi Katarzyna Żak, uczennica i następczyni artystki w I LO w roli nauczycielki plastyki. Była niezwykle wrażliwa na piękno i na krzywdę. Widziała piękno w świecie, w człowieku i w zwierzętach, nie przechodziła obojętnie wobec krzywdy. Wernisaże bez jej zawsze obowiązkowej obecności nie będą już takie same.

Źródło: boleslawiec.naszemiasto.pl

Obejrzyj film z udziałem artystki: Poza codziennością

Wystawa – Jolanta Ajlikow-Czarnecka: Reminiscencje
24 sierpnia – 30 września 2005, Galeria Format

Więcej: prezentacja

oprac.©kkuzborska