wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Kasia Banaś – „Trzecia planeta”

Kasia Banaś – „Trzecia planeta”Wernisaż: 8 grudnia 2018, godz 18:00
Miejsce: Platon Galeria Sztuki, ul. Krupnicza 13, Wrocław

„Trzecia planeta” to nowy cykl obrazów Kasi Banaś, inspirowany wierszem Tomasza Różyckiego. „Większość obrazów, które zaprezentuję na wystawie opowiada o rzece Odrze, nad którą się wychowałam. Jestem teraz w takim momencie życia, że szczególnie interesuje mnie wpływ naszej pamięci na to, kim jesteśmy. W jakim stopniu wspomnienia określają naszą tożsamość i czy jeśli je tracimy, tracimy też siebie. Prace z cyklu „Trzecia planeta” pokazują moje miejsca nad rzeką w momentach, które szczególnie chciałam zapamiętać – zaćmienie Księżyca, poranek o niezwykłej barwie światła albo pewien wyjątkowy zmierzch, który zapragnęłam zachować dla siebie na zawsze.”

Wernisaż wystawy malarstwa Kasi Banaś towarzyszyć będzie koncert Wawrzyńca Dąbrowskiego z solowym projektem Henry No Hurry. Jeden samochód, kilka instrumentów. Bez pośpiechu, bez oczekiwań. Sam ze swoimi dziwactwami. Raz Henry a raz Harry. Dr Jekyll i Mr Hyde. Podczas otwarcia wystawy wystąpi gościnnie Dariusz Maj, aktor Teatru Polskiego w Podziemiu. 

Więcej informacji: www.platon.pl

Piotr Kłosek – „Realizm magiczny”

Piotr Kłosek – „Realizm magiczny”


Kurator: Andrzej Rutyna
Wernisaż: 07 grudnia 2018 (piątek), godz. 18:00
Wystawa do: 04 stycznia 2019
Miejsce: Galeria FOTO-GENOśrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8, Wrocław

Piotr Kłosek jest twórcą, który działa na wielu przestrzeniach w dziedzinie fotografii:  fotoreportażu, architektury i portretu, ale zajmuje się także projektowaniem okładek płyt (ponad 150 projektów). Współpracował z wieloma wydawnictwami i jest autorem ilustracji do wielu artykułów,  szczególnie tych związanych z muzyką współczesną i jazzem. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach indywidualnych w Warszawie, Paryżu i Inglostadt w Niemczech. Piotr Kłosek kolaże realizował od ok. 1993 roku, popularną wtedy metodą wycinania i klejenia, którą wykorzystywał do projektowania okładek płyt.

Marian Waldemar Kuczma – „Iluminacje Błękitu”

Marian Waldemar Kuczma – „Iluminacje Błękitu”


Wernisaż: 6 grudnia 2018 (czwartek), godz 18:00
Wystawa do: 14 stycznia 2019
Miejsce: Muzeum Miejskim Wrocławia Arsenał, ul. Cieszyńskiego 9

„Na wystawie zaprezentuję kilkanaście wielkoformatowych obrazów, w których zapisuję swoje myśli i emocje. Z obrazów tych wydobywam energię, blask, ducha, materię. Bogactwo i ascetyzm. Pośrednio wystawa jest hołdem złożonym kolorowi szczególnemu, jakim w moim odczuciu jest kolor Niebieski. Obsesyjne wręcz stosowanie go w obrazach wynika z przekonania, że w wyjątkowy sposób działa on na nasze zmysły i naszą wrażliwość. ” (M.W.Kuczma)

Więcej informacji: www.platon.pl

Wystawa – Kolekcja Bogdana Góreckiego

Wystawa – Kolekcja Bogdana Góreckiego


Opiekun merytoryczny programu: prof. Waldemar Okoń
Autor ekspozycji: Bogusław Deptuła
Termin wystawy: 27 listopada - 14 grudnia 2018
Miejsce: mia ART GALLERY, ul. Sw. Mikołaja 61-62, Wrocław

Dariusz Orwat – „Orwat retro story”

Dariusz Orwat – „Orwat retro story”


Wernisaż: 30 listopada 2018 (piątek), godz. 18:00
Wystawa do: 30 listopada 2018
Miejsce: Galeria Sztuki TĘTNO, Jatki 12-13, Wrocław

Dariusz Orwat, absolwent Akademii Sztuk pięknych we Wrocławiu. Malarz, grafik, fotograf, ilustrator, bricoler (artysta majsterkowicz, twórca wielu “dadaistycznych cacuszek”), idealista-dadaista, performer, autor wielu performanców w klimacie humoru absurdu, autor kilku scenografii oraz wielu kostiumów, kilku filmów w stylu Slapstickowym, przez wiele lat ilustrator Wysokich obcasów Gazety Wyborczej.
Wpływ na kształtowanie się jego artystycznej wizji miały takie postacie jak: Bracia Marx, Kurt Schwitters, Albert Ayler, Bix Beinderbecke, Toshiro Mifune, Werner Karl Heisenberg, oraz sąsiadka Gostomska. 
Dariusz Orwat podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych niewiele majsterkuje, poświęca się przede wszystkim malowaniu obrazów i organizowaniu bali i balanżek (po za tym będąc pod wpływem dadaisty Kurta Schwittersa hoduje w swoim pokoju w akademiku królika - walające się wszędzie bobki były ukoronowaniem jego dadaistycznego stylu życia). Pewnego dnia, kilka lat po studiach nagle budzi się w nim wielki zapał do majsterkowania, jednocześnie odkrywa zamiłowanie do gry w rękawicach do chwytania gorących garnków na fortepianie, a także na innych instrumentach klawiszowych. I tak na majsterkowaniu i brzdąkaniu upływają mu lata. Teraz myśli, żeby zapuścić wąsik.
Na wystawie zostaną zaprezentowane prace pochodzące z kolekcji artysty- rysunki, obiekty, collage.

Michał Staszczak – „Historie niebyłe”

Michał Staszczak – „Historie niebyłe”


Wernisaż: 30 listopada 2018 (piątek), godz. 18.00
Miejsce: Galeria „Neon” Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu
ul. Traugutta 19, Wrocław

Wystawa rzeźb i instalacji wrocławskiego rzeźbiarza Michał Staszczaka. Michał Staszczak jest absolwentem wrocławskiej ASP, obecnie pracownikiem naukowym uczelni. Swoje prace tworzy zwykle z lanego metalu - aluminium, brązu lub żeliwa. Od początku istnienia wydarzenia, związany z Festiwalem Wysokich Temperatur. Na wystawie w Galerii Neon zaprezentuje swoje najnowsze obiekty rzeźbiarskie.

Alojzy Gryt „Czas – okruchy, fragment, znaki”

Alojzy Gryt „Czas – okruchy, fragment, znaki”


Kurator: Marek Śnieciński
Wernisaż: 23 listopada 2018, godz. 18:00 (5. piętro)
Miejsce: Muzeum Współczesne Wrocław
Wystawa do: 14 stycznia 2019
Oprowadzanie kuratorskie: 25.11.2018, godz. 15.00

Alojzy Gryt ma w swym dorobku kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, był także uczestnikiem wielu ważnych i prestiżowych prezentacji zbiorowych w kraju i za granicą. Jest wybitnym przedstawicielem wrocławskiego strukturalizmu, twórczo rozwijającym w swych pracach tradycje minimalizmu i konceptualizmu. Jego instalacje nawiązują często wielowarstwowy dialog z miejscami (przestrzeniami), w których są prezentowane. Poprzez nieznaczne niekiedy artystyczne ingerencje, Gryt potrafi sprawić, że miejsce może „przemówić” (wystawa Znaki, Galeria Miejska we Wrocławiu, 1997) lub że ujawni się pewien ukryty wymiar jego struktury (Fontanna na wrocławskim Rynku, projekt – 1999, realizacja – 2001).

Więcej informacji: muzeumwspolczesne.pl

Z wielkim smutkiem...

Z wielkim smutkiem...


Z wielkim smutkiem powiadamiamy, że odeszła od nas malarka, artysta plastyk

Krzesława Maliszewska-Mazurkiewicz

Była świadkiem i twórczym uczestnikiem wielu zdarzeń powojennej sztuki Wrocławia. Jej dzieło malarskie, wielokrotnie nagradzane, było sensem życia i pracy Artystki. Była życzliwym, optymistycznym i pięknym człowiekiem. Straciliśmy kogoś z najbliższej Rodziny.
Prezes i Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 13 listopada 2018 r. o godz. 13:20 na cmentarzu Osobowickim

X Park sztuki – Zamek Kliczków

X Park sztuki – Zamek Kliczków


Jubileuszowa wystawa poplenerowa

Kuratorka: Krystyna Szczepaniak
Wernisaż: 9 listopada 2018 (piątek), godz. 18:00
Miejsce: Galeria Sztuki Socato, pl. Solny 11, Wrocław
Termin wystawy: 6-21 listopada 2018

Zarząd Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu, Dyrekcja i Właściciele Zamku Kliczków oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu zapraszają na wernisaż wystawy poplenerowej. 

Artyści: Alicja Czerniak, Elżbieta Janczak-Wałaszek, Małgorzata Kazimierczak, Anna Klimczak-Dobrzaniecka, Andrzej Klimczak-Dobrzaniecki, Anna Marchwicka, Marek Marchwicki, Anna Nosowicz Ruiz, Jarosława Pabich-Szmyt, Krystyna Szczepaniak, Krzysztof Wałaszek, Anna Zawalińska

Jak pokazuje historia sztuki, wspólne formy bytowania artystów zawsze stanowiły interesujący temat, równie ciekawy jak sama twórczość, a niekiedy nawet bardziej. Perypetie bohemy paryskiej z pierwszej połowy XX wieku, czy też artystycznego światka w powojennym Nowym Jorku to najbanalniejsze przykłady, jednak niezaprzeczalnie wtopiły się one w, nie bójmy się użyć tego sformułowania, popkulturowy wymiar sztuki. Weszły w niego na tyle głęboko i na stałe, że można pokusić się o tezę, że spora część konsumentów wystaw twórczości ubiegłego stulecia przychodzi na nie właśnie zanęcona atrakcyjnym klimatem okołoartystycznym. Nic w tym zdrożnego. Sztuka to soczewka, przez którą patrzymy na realny świat, ale życie artystów naznaczone przez romantyczne legendy, jawi się niemalże jako żywot wybrańców. Niekonwencjonalny, pełen emocji, niezwykły, może nawet nieco utracjuszowski.(...)

/fragment tekstu z katalogu wystawy; Alicja Klimczak-Dobrzaniecka/

Medytacje Fibonacciego + sztruksowy zając | Wobec Katarzyny Kobro

Medytacje Fibonacciego + sztruksowy zając | Wobec Katarzyny Kobro


(1898–1951) 


Kuratorka: dr Dorota Grubba-Thiede
Wernisaż: 11 listopada 2018 (piątek), godz. 18:00, poziom 3 i 4
Wystawa do: 11 lutego 2019
Miejsce: MWW, pl. Strzegomski 2a, Wrocław

Wystawa prezentowana w Muzeum Współczesnym Wrocław poświęcona jest jednej z najwybitniejszych rzeźbiarek współczesnych – Katarzynie Kobro w 120. rocznicę jej urodzin. Ze względu na oryginalność dokonań artystkę porównywano m.in. do Constantina Brâncuşiego i Alberto Giacomettiego. Jej oeuvre było punktem odniesienia dla wielu wybitnych osobowości tworzących równolegle z nią, a także dla młodszych pokoleń. (MNW)

Więcej informacji: muzeumwspolczesne.pl

Wystawa fotografii – „O sobie inaczej”

Wystawa fotografii – „O sobie inaczej”


Kutarotka: Wiesława Wilczyńskiej-Koper
Wernisaż: 8 listopada 2018 (czwartek) godz. 17:30
Termin wystawy: 30 października - 20 listopada 2018 
Miejsce: Galeria pod Plafonem, Dolnośląska Biblioteka Publiczna, Rynek 58, Wrocław

Prezentacja prac studentów z pracowni Intermediów i Fotografii Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu pod kierunkiem Małgorzaty Kazimierczak. Tematem wystawy jest autoportret, jednak jest on nietypowy, kreacyjny, społeczny, to projekt szczególny, realizowany od 2011 r. z kolejnymi pokoleniami młodych twórców, jako koncepcja niezwykle istotna, gdyż wymagająca autorefleksji na temat własny i funkcjonowania społecznego. Jest to temat-pytanie, które każdy artysta często sobie zadaje. To projekt mówiący najwięcej o samych autorach i ich świecie. Zobaczć można 30 wybranych prac z kilku lat działalności pracowni.  Dobór ich jest nieprzypadkowy, bo odnosi się do miejsca ekspozycji i wynikającego stąd kontekstu funkcjonowania we wspólnej przestrzeni z realizacją artystki Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. W ten sposób koncepcje młodych twórców wejdą w dialog z ideą nestorki sztuki.
W wystawie udział biorą: Atłasik Kacper, Bartoń Dawid, Blada Anna, Borecka Dorota, Buszta Matylda, Całkowska Barbara, Czacharsa Agata, Forysewicz Marcin, Groń Karolina, Gruszecka Monika, Hyży Karolina, Jałosińska Faustyna, Kanawka Magdalena, Maczuga Marlena, Ogrodzka Iwona, Opiełka Izabela, Sikorska JuliaŚwiątek Marek, Trzyna Małgorzata, Weissbek Kamila, Wróbel Joanna, Wydra Klaudia,Zych NikolaŻłobińska Barbara,Żychlińska Agata.

Helena Kamińska-Michałek – Wystawa memorialna

Helena Kamińska-Michałek – Wystawa memorialna


Kuratorka: Jolanta-Zofia Smolis
Finisaż: 16 listopada 2018 (piątek), godz. 14:00 (spotkanie bliskich znajomych i rodziny)
Termin wystawy: 02-16.11.2018
Miejsce: Galeria Tkacka, ul. Stare Jatki 19-23, Wrocław

Helena Kamińska-Michałek (10.02.1928 - 05.01.2018). Należała do ZPAP Oddział Wrocław. Malarka. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace malarskie jak pejzaże, portrety, autoportrety oraz tłumaczone wiersze na język francuski. Podczas finisaż przedstawiona będzie publikacja obejmująca życie i twórczość wrocławskiej artystki.

Łukasz Huculak – „Castrum Doloris”

Łukasz Huculak – „Castrum Doloris”


WYSTAWA ZADUSZNA

Wernisaż: 28 października 2018 (poniedziałek), godz. 18:00
Miejsce: Galeria Kuźnicza, ul. Kuźnicza 11, Wrocław

Łukasz Huculak (ur. 1977) malarz, absolwent ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Mieszka i pracuje we Wrocławiu/Obornikach Śląskich.

17. Międzynarodowy Dzień Animacji [MDA]

17. Międzynarodowy Dzień Animacji [MDA]


Termin: 
od 29 października, godz, 17:00
do 31 października, godz, 19:00
Miejsce: Galeria Entropia, Rzeźnicza 4, 50-129 Wrocław

Międzynarodowy Dzień Animacji [MDA] to święto filmu animowanego organizowane 28 października przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Twórców Filmu Animowanego ASIFA na pamiątkę pierwszego publicznego pokazu animacji Emile Reynauda w Grevin Museum (Paryż) w 1892 roku. Z tej okazji na całym świecie odbywają się pokazy filmów animowanych, wystawy, seminaria i warsztaty sprzyjające wzajemnej wymianie i komunikacji między twórcami i wielbicielami animacji z odległych krajów. Galeria Entropia współpracując z ASIFA Polska od 10 lat organizuje MDA we Wrocławiu.Program zawiera animacje z całego świata (zestawy krajowe i „Best of International Festival of Animated Film Stuttgart) oraz z Polski (laureaci konkursu ANIMA.PL festiwalu ETIUDA&ANIMA w Krakowie).Atrakcją dla najmłodszych widzów będą filmy dla dzieci nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Stuttgarcie. Zapraszamy!

Program pokazów będzie dostępny na: www.entropia.art.pl

Wystawa – „Tak czy siak wszystko się kiedyś skończy”

Wystawa – „Tak czy siak wszystko się kiedyś skończy”


Dziady w Galerii Tętno

Wernisaż: 31.10.2018 (środa), godz. 18:00
Wystawa do: 6.11.2018
Miejsce: Galeria Sztuki TĘTNO, Jatki 12-13, Wrocław
Artyści: Michał Chabielski, Ewa Drankowska, Anna Gałuszka, Martyna Kaliszewska, Bogna Kosak, Monika Młynarska-Pawlik, Anna Szprych,  Anna Ratowska.

Śmierć, odejście, przejście w inny stan egzystencji, albo i nie, inspiruje od zawsze. Jest tematem rozmyślań, dyskusji, licznych koncepcji, ZAGADKĄ.Jedno jest pewne- jeśli się urodziliśmy, to prędzej, czy później umrzemy. Tematem wystawy jest urna potraktowana w różnorodny sposób. Urna jako naczynie, rzeźba, zabawa, również przedstawiona praktycznie- w kontekście ekologicznym. Dla niektórych jest okazją do emocjonalnego oczyszczenia, dla innych do żartu.Wystawa ta jest dla artystów pretekstem do spotkania i opowiedzenia czegoś wspólnie.Tym razem zagadnienie wydaje się być poważne, ale wszystko zależy to od naszego punktu widzenia.Póki jeszcze go mamy...

Wystawa – „Niepodległość sztuki wolność artysty”

Wystawa – „Niepodległość sztuki wolność artysty”


Kuratorzy wystawy: Andrzej Saj, Krzysztof Stanisławski, Piotr Głowacki

Wernisaż odbędzie się w Częstochowskim Pawilonie w Parku Staszica o godzinie 17. Wystawione zostaną prace malarskie takich artystów jak Edward Dwurnik, Marcelina Groń, Anna Hryniewicz, Pauliny Karpowicz, Carolina Khouri, Łukasz Karolkiewicz, Zdzisław Nitki, Krzysztof Skarbek i Mariusz Stanowski. 

Natomiast w Konduktorowni o godzinie 19 odbędzie się otwarcie wystawy prac z dziedziny fotografii, rzeźby, performancu i nowych mediów. Swoje prace zaprezentują Andrzej Dudek-Durer, Małgorzata Kazimierczak, Natalia LL, Janusz Leśniak, Monstfur, Leszek Szurkowski, Ryszard Tabaka, THESEUS, Sylwester Ambroziak oraz Bogusław Lustyk.
Podczas wernisażu wystąpi dwukrotny laureat Fryderyka 2018 Maciej Obara.

Mirosław Bałka – „1/1/1/1/1”

Mirosław Bałka – „1/1/1/1/1”


Kuratorka: Anda Rottenberg
Termin: 20.10-31.12.2019
Miejsce: pl. Solny 4, Wrocław

Wystawą 1/1/1/1/1, która jest wynikiem współpracy jednej z najbardziej utytułowanych polskich kuratorek sztuki Andy Rottenberg i znakomitego twórcy Mirosława Bałki, zainaugurowany zostanie program artystyczny OP ENHEIM, nowej instytucji kultury zlokalizowanej w sercu Wrocławia,w zabytkowej kamienicy przy placu Solnym. 19 października odbędzie się wernisaż wystawy, a dzień później spotkanie autorskie, wykład kulturoznawcy Piotra J. Fereńskiego oraz koncert w wykonaniu Jasmine Guffond. 
Open heim, czyli dom otwarty... dla kultury
OP ENHEIM to nowa przestrzeń dla kultury we Wrocławiu, która obejmuje galerię sztuki na pierwszym piętrze historycznej kamienicy oraz Salon Herz – przepiękne poddasze z tarasem i widokiem na dachy budynków Starego Miasta – miejsce spotkań, rozmów i intymnych koncertów. Fundacja stawia sobie za cel wspieranie sztuki współczesnej poprzez rozwój sieci współpracy z instytucjami we Wrocławiu, Berlinie i w innych krajach europejskich.
OP ENHEIM jest miejscem żywo przypatrującym się dynamice postępujących zmian tożsamościowych, kulturowych i historycznych, o czym świadczy premierowa dla nas wystawa Mirosława Bałki, nawiązującą do dziejów dawnego Domu Oppenheimów i losów jego mieszkańców.

Zbigniew Treppa – „I believe in...”

Zbigniew Treppa – „I believe in...”


Wernisaż: 26 października 2018 (piątek), godz. 18:00
Wystawa do: 30 listopada 2018
Miejsce: Galeria FOTO-GEN Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu 
Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego
pl. bpa Nankiera 8, 50-140 Wrocław

Na ekspozycję składa się wybór realizacji z kilkudziesięciu lat pracy twórczej jednego z najważniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów fotomedialnych.

Zbigniew Treppa (ur. 1960), absolwent Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, doktorat w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, habilitacja w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Profesor Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Zakładu Antropologii Obrazu oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek Sekcji Syndonologicznej Polskiego Towarzystwa Teologicznego oraz zespołu eksperckiego w Narodowym Centrum Kultury, przewodniczący Komitetu naukowego Polskiego Centrum Syndonologicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych z dziedziny fotografii inscenizacyjnej oraz publikacji naukowych z dziedziny teorii obrazu, teologii i antropologii obrazu.

Więcej informacji: okis.pl