wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Kosińska Marzenna (1939-2024) odeszła od nas

8 stycznia 2024 z grona artystów odeszła Marzenna Kosińska. >Ceniona i utalentowana artystka, zajmująca się malarstwem i sztuką tekstu, poezją konkretną. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Członkini Związku Polskich Artystów Pastyków. Obraz artystki znajduje się w Dolnośląskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Nominacje do Nagrody Roku ZPAP za 2023

Wybór nominowanych dokonany 15 lutego 2024 na Zebraniu Zarządu Okręgu Wrocławskiego ZPAP

 1. Mirosław Kociński – Aspekty-zapis procesu, BWA Rzeszów
 2. Joanna Teper – Przestrzeń pamięci, BWA Wałbrzych
 3. Małgorzata Stanilewicz – Miasta i ogrody, Galeria Sztuki Dwór Karwacjanów, Gorlice
 4. Monika Aleksandrowicz – Semiografie, Domek Miedziorytnika, Wrocław
 5. Katarzyna Kulpa – Anamnezje, Galeria Miejska, Wrocław
 6. Pati Dubiel – Guilty pleasure, Centrum Dziedzictwa Szkła, Krosno
 7. Ewa Poradowska-Werszler – Miękkie medium, 55-lecie pracy twórczej, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz
 8. Olena Matoshniuk – Granice z performance Brzemię, Krupa Art Gallery Wrocław
 9. Andrzej Dudek-Dürer – Na niekończonej się drodze, Galeria Patio, Łódź
 10. Krzysztof Rozpondek – Termofile, Galeria W sam raz, Bolesławieckie Centrum Kultury
 11. Mira Żelechower-Aleksium – Szczęśliwe miejsce, Domek Miedziorytnika, Wrocław
 12. Nagroda Honorowa: prof. Michał Jędrzejewski

Laureat nagrody głównej i laureaci dwóch wyróżnień zostaną podani na ceremonii wręczania dyplomów i nagród 22 marca 2024 w Galerii Mia | Na Solnym.

Pożegnanie Profesora Nicole Naskowa (1940-2024)

Pożegnanie Profesora Nicole Naskowa i uroczystości pogrzebowe odbędą się 22 lutego 2024 o godz. 14. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu. Profesor Nicole Naskow (1940-2024) odszedł od nas 12 lutego 2024. Składamy Rodzinie i Bliskim Profesora serdeczne kondolencje. Więcej: ASP. Zdjęcie Profesora: Bogusław Klimsa.

Naskow Nicole (1940-2024) odszedł od nas

fot. kkuzborska

Profesor Nicole Naskow (1940-2024) odszedł od nas 12 lutego 2024. Artysta przybył do Wrocławia z Macedonii pod koniec lat 40. XX wieku. Ukończył Liceum Plastyczne, a następnie studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, w której był zatrudniony jako asystent prof. Stanisława Dawskiego już od V roku studiów. Następnie uzyskiwał kolejne stopnie naukowe od doktora poprzez habilitację do profesora zwyczajnego. Tytuł profesora otrzymał z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Jedna z wystaw, poświęcona 45-leciu pracy twórczej: Nie ma malarstwa bez czerwieni, prezentuje dzieła z lat 1968-2012.

Jerzy Wojciech Biniec odszedł z grona Artystów ZPAP

26 stycznia 2024 w wieku 83 lat zmarł Jerzy Wojciech Biniec. Pożegnanie Artysty odbędzie 3 lutego 2024 o godz. 14.30 na Cmentarzu Osobowickim. Jerzy W. Biniec był dyrektorem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1981-1986. Był postacią nietuzinkową, niepokorną, inspirującą przez wiele lat kilka pokoleń uczniów liceum. Prowadził zajęcia z projektowania, rysunku, i malarstwa. Był inicjatorem unikatowego kierunku repuserstwo. Oprócz pracy pedagogicznej zajmował się malarstwem, rysunkiem i fotografią: Źródło: zsp.wroclaw.

Roman Rosyk (1935-2024) odszedł z grona artystów ZPAP

Pożegnanie Artysty odbędzie się 3 lutego 2024 o godz. 14.
na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Roman Rosyk studiował na Wydziale Ceramiki i Szkła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) we Wrocławiu (1953-1959). Dyplom w Pracowni prof. Stanisława Dawskiego. Po studiach pracował jako projektant w Hucie Szkła Kryształowego w Stroniu Śląskim, następnie był wykładowcą grafiki użytkowej na macierzystej uczelni. W latach 1970-1975 był kierownikiem artystycznym Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (WAG) Oddziału we Wrocławiu. W 1988 wraz Konstantym Sokalem założył firmę Studio Działań Wizualnych. Uczestnik szeregu edycji Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach 1967, 1969, 1971, 1973, 1975, 1979, 1981, 1989 w tym II nagroda na 5. Biennale Plakatu Polskiego w 1973 (wspólnie z Henrykiem Wilkowskim za plakat Głosujemy na kandydatów FJN) i Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie 1970, 1972, 1974, 1976. Autor ponad 60 plakatów w tym przede wszystkim wystawowych, imprezowych, turystycznych, politycznych i muzealnych. Współzałożyciel NSZZ „Solidarność” przy Związku Polskich Artystów Plastyków we Wrocławiu.

Rodzinie i Bliskim Artysty Romana Rosyka Zarząd ZPAP
składa serdeczne wyrazy współczucia.

Korenkiewicz Małgorzata – Ogród Hesperyd

26 stycznia – 17 marca 2024. Wernisaż: 2 lutego 2024, godz. 19. Spotkanie autorskie: 15 marca 2024, godz. 18. Legnica Galeria Ring, Rynek 12. Ogród Hesperyd to mityczne miejsce, które uosabia bogactwo pilnie strzeżone i nieosiągalne dla ludzi. Autorka nazwała tak swoją jubileuszową prezentację – podsumowującą trzydziestolecie pracy twórczej – jakby sugerując, że otwiera przed nami świat niedostępny, którego kuszących owoców nie da się skraść i zatrzymać dla siebie. Pozwala nam jednak zajrzeć na chwilę do tego tajemniczego ogrodu, pełnego postaci, metafor i symboli. Małgorzata Korenkiewicz – absolwentka Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP), 1994. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz malarstwem na jedwabiu, w przeszłości także projektowaniem kostiumów i tworzeniem filmów krótkometrażowych. Od 2001 r. rzeźbi w lodzie i śniegu oraz tworzy wielkoformatowe projekty rzeźbiarskie w piasku. Najważniejszą rolę odgrywa dla niej forma i treść. Jak sama mówi: Jakkolwiek z formą eksperymentowałam na różnych etapach mojej twórczości, zawsze dbałam o czytelny przekaz, o treść, którą niesie ze sobą dzieło. Staram się tworzyć obrazy, które mówią, zawrzeć maksimum informacji, używając różnych symboli opisujących rzeczywistość. Artystka ma na swoim koncie liczne wystawy w kraju i za granicą oraz szereg nagród w prestiżowych konkursach rzeźbiarskich na świecie. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych i prywatnych. Mieszka i tworzy we Wrocławiu. Źródło: galeria.legnica.eu

Nawrocki Łukasz – Madonna Litta, Gloria Artis

Madonna Litta, naukowa rekonstrukcja konserwatorska obrazu Leonarda da Vinci
52×42×0,3 cm, 2007

10 grudnia 2023 – 15 lutego 2024, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Plac Zamkowy 1. Wystawa zorganizowana z okazji świąt Bożego Narodzenia. Podczas wernisażu 10 grudnia 2023 Wicewojewoda Opolski Tomasz Witkowski wręczył dr. Łukaszowi Nawrockiemu Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Natomiast wicedyrektor muzeum Anna Stefaniuk-Techmańska wygłosiła laudację na cześć artysty. Uroczystość uświetnił Jakub Chwastyniak – uczeń klasy szóstej PSM II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu Małgorzaty Jasińskiej, utworami: Jan Sebastian Bach: Preludium i Fuga E-dur BWV 854; – Siergiej Rachmaninow: Preludium g-moll op. 23 nr 5; – Claude Debussy: Etiude pour les octaves; – Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23. Uroczystość prowadzili: Lilianna Borowska i prof. Krzysztof Rozpondek. Więcej informacji: Madonna Litta.

Impresje Kłodzkie – II. Plener Malarski ZPAP

8 grudnia 2023 – 15 stycznia 2024, Gminny Ośrodek Kultury w Lewinie Kłodzkim. Artyści – członkowie Związku Polskich Artystów Plastyków: Bakalarczyk Rafał, Barańska Urszula, Huczyński Sebastian, Jędrzejec Krzysztof, Kapuścińska Magdalena, Kasińska Jolanta, Kułacz-Karpiński Krzysztof, Kutera Anna, Pisecka-Nowak Wiktoria, Turkiewicz Joanna. Zdjęcia: Krzysztof Kułacz-Karpiński. Kurator pleneru i wystawy: Jolanta Kasińska.

Trybalski Paweł (1937-2023) odszedł od nas

fot. Tomasz Mielech

Paweł Trybalski (1937-2023) odszedł od nas 30 grudnia 2023. Pogrzeb: 4 stycznia 2023 w Piechowicach na Cmentarzu Komunalnym. Artysta urodził się na Zamojszczyźnie. Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków od 1970 roku. Od 1989 roku mieszkał i tworzył w Michałowicach, Karkonosze. Trybalski samodzielnie studiował dzieła dawnych mistrzów, tworząc niepowtarzalny, rozpoznawalny w sztuce styl. Jego malarstwo jest niekonwencjonalne: surrealistyczne wizje z metaforycznymi przesłanianiami. Jego twórczość krytycy sytuowali między koloryzmem, malarstwem metaforycznym a baśniowym surrealizmem. Jego sztuka jest gloryfikacją wszelkich przejawów życia i natury, wizualizowaną fantastycznym światem wyobraźni czerpiącej motywy z kosmosu, botaniki, geologii, połączonej z perfekcyjnie precyzyjnym warsztatem. Artysta zaskakiwał pomysłowością, grą skojarzeń, umiejętnością przemiany rzeczy. Jego obrazy charakteryzują się niezwykłym bogactwem kolorów i ogromem detali. W uznaniu za wyjątkowy dorobek twórczy został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Ministera Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury.

Wołczuk Marian – Dzienniki barwne

16 grudnia 2023 – 13 stycznia 2024, mia art gallery | Galeria Na Solnym. Wrocław, pl. Solny 11. Nowy dzień jest jak zadanie na nowy obraz, a emerytura daje swobodę. Czas zwolnił, ale malarstwo prof. Mariana Wołczuka przyspieszyło. Kolory intensywne i kontrastowe, przy każdym obrazie można się zastanowić po który sięgnąć. Tubek z farbami jest wiele, połączeń jeszcze więcej. Paleta daje bezmiar możliwości. Czas nieco zwolnił, wiele obowiązków odeszło. Konieczne, choć nie przymusowe stało się malowanie. Można w nieskończoność próbować, a co więcej każda próba, to może być kolejny, gotowy obraz. Jutro też jest dzień i wolność, która pozwala sięgnąć po nowe barwne harmonie – inaczej kontrastować, inaczej synkopować, inaczej frazować, niuansowanie barw jest niezwykle wciągające. [...] Malarstwo Wołczuka jest wielkim żywiołem, żywiołem wolności wyboru, a zarazem polem codziennych eksperymentów. Można patrzeć na obrazy wrocławskiego malarza jak na swoiście pomyślany barwny dziennik, powstający codziennie i codziennie się powiększający. [...] Obrazy malarza podążają za kolorystycznymi zestawieniami, tonacjami, niuansami, ale też kontrastami. Są jego żywiołem, inspiracją i tkanką tej sztuki. Wcześniej w jego obrazach było więcej struktury, mniej koloru; obecnie to barwy stały się ich strukturą, to one tu rządzą. Przybyły swoboda i rozmalowanie, a powstające obrazy łączy jednorodna i harmonijna metoda twórcza. Malowanie jak oddychanie: naturalne, codzienne, regularne, nieodmienne i chyba trzeba dodać: nieprzerwane, nieuniknione, niezastąpione: Bogusław Deptuła. Profesor Marian Wołczuk (1942) ukończył malarstwo we wrocławskiej PWSSP/Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Z uczelnią związany był do 2020 roku jako Prodziekan i Dziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, przez 17 lat kierował Katedrą Kształcenia Ogólnoplastycznego. Uprawia malarstwo i rysunek. Odznaczony Złotą Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. O artyście: zpap/wolczuk-marian. Kuratorzy: Iwona Rosiak, Bogusław Deptuła. Fot. Jerzy Wypych. Prezentacja dzieł na wystawie: miaartgallery.

Sadowski Stefan (1941-2023) odszedł od nas

19 grudnia 2023 odszedł od nas artysta i projektant szkła, mistrz sztuki rzeźb szklanych, członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Pogrzeb Artysty odbędzie się 28 grudnia 2023, godz. 13.
na Cmentarzu Komunalnym w Polanicy-Zdroju
.

Stefan Sadowski studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, Wydział Malarstwa Grafiki i Rzeźby (1963-1969). Dyplom ze specjalizacją projektanta szkła uzyskał w Pracowni prof. Stanisława Dawskiego (1969). Istotny składnik szklanych kompozycji Sadowskiego to zamknięta wewnątrz brył barwa, która wraz z pęcherzami powietrza tworzy przestrzenne, abstrakcyjne układy. Ciepłe kolory, zazwyczaj stonowane czerwienie, brązy, błękity, obserwowane poprzez warstwę szkła o bardzo zróżnicowanej fakturze, sprawiają wrażenie żywych, swobodnie unoszących się form. Dodatkowym elementem kreacyjnym tych prac jest światło. Przenikając poprzez wnętrza dzieł, pełni funkcje aktywnego kreatora kompozycji, tworząc intersujące efekty modelunku zamkniętej w szkle przestrzeni jako plastycznej tkanki, oraz falującej, ekspresyjnej powierzchni. Artysta zaprojektował kilkadziesiąt kolekcji w szkle sodowym i kryształowym. Ekspozycje na Międzynarodowych Targach we Frankfurcie n. Menem i na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Unikatowe dzieła prezentował na wielu prestiżowych konkursach w kraju i za granicą, m.in. w Liege, Coburgu, Kanazawie, Frauenau czy Filadelfii, otrzymując liczne nagrody i medale, m.in.: Brązowy medal wręczony przez Artists Confronting the Inconceivable – American Interfaith Institute w Filadelfii (1992). Dzieła artysty kupowano głównie w Europie i USA. W 2022 został uhonorowany Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Więcej o artyście: wybrane dzieła.

Odszedł od nas prof. Janusz Kucharski (1946-2023)

15 grudnia 2023 odszedł od nas prof. Janusz Kucharski (1946-2023). Profesor sztuk plastycznych, artysta rzeźbiarz. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1964-1972). Dyplom z rzeźby w Pracowniach doc. Borysa Michałowskiego i doc. Jerzego Boronia. Pożegnanie Artysty: 22 grudnia 2023, godz. 14. Cmentarz Parafialny Świętej Rodziny, Sępolno, Wrocław. Artysta studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1964-1972), obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Dyplom z rzeźby w Pracowniach doc. Borysa Michałowskiego i doc. Jerzego Boronia. Dzieła prof. J. Kucharskiego.

Nawrocki Łukasz – Zasłużony Kulturze Gloria Artis

10 grudnia 2023, o godz. 12. – w Sali Pinottiego, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Brzeg, Plac Zamkowy 1 – odbędzie się uroczystość wręczenia dr. Łukaszowi Nawrockiemu Brązowego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis przez Wicewojewodę Opolskiego – Tomasza Witkowskiego. W 2023 roku Łukasz Nawrocki został uhonorowany Nagrodą Ministra Edukacji i Nauki, a także Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Artysta zaprasza również na wernisaż wystawy Madonna Litta – autorskiej rekonstrukcji naukowo-konserwatorskiej dzieła Leonarda da Vinci. Wystawa – zorganizowana z okazji świąt Bożego Narodzenia – potrwa do 15 lutego 2024. Uroczystość uświetni Jakub Chwastyniak – koncertem fortepianowym w klasie fortepianu Małgorzaty Jasińskiej – utworami:

– Jan Sebastian Bach: Preludium i Fuga E-dur BWV 854
– Siergiej Rachmaninow: Preludium g-moll op. 23 nr 5
– Claude Debussy: Etiude pour les octaves
– Fryderyk Chopin: Ballada g-moll op. 23

Zapraszamy w imieniu Artystów, Prezesa i Zarządu ZPAP Okręgu Wrocławskiego.

Informacja

Strona internetowa nie jest aktualizowana z przyczyn technicznych. Wznowienie przewidziane jest na rok 2024. Z pozdrowieniami – redakcja.

Nowosielski Jerzy (1923-2011) – Stulecie urodzin artysty

J. Nowosielski, Wschód słońca w Bieszczadach,1963, olej/płótno, 100×92

17 listopada 2023 – 4 lutego 2024, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Ekspozycją Zachęta świętuje setną rocznicę urodzin artysty i zakończenie 2023 roku, ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Jerzego Nowosielskiego. Więcej: Nowosielski Jerzy.

Nawrocki Łukasz uhonorowany Medalem Gloria Artis

13 czerwca 2023 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński uhonorował dra Łukasza Nawrockiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w dziedzinie: sztuki wizualne/plastyczne. Gratulujemy. Na zdjęciu: Artysta podczas wystawy swojego dzieła w Muzeum Piastów Śląskich w towarzystwie Dyrektora Generalnego MEiN – Sławomira Adamca (z prawej) oraz Dyrektora Muzeum – dra Dariusza Byczkowskiego (z lewej).

Pukocz Wojciech – Prezentacja Jednego Dzieła

25 września 2023 odbyła się inauguracja działalności Galerii WIP, powołanej do życia na poddaszu kamieniczki biura Zarządu Okręgu Wrocławskiego, Jatki 1/2, III p. Swoje dzieło plastyczne zaprezentował i barwnie o nim opowiedział nasz kolega prof. Wojciech Pukocz. W spotkaniu uczestniczyli goście Artysty i członkowie Zarządu. To był udany wieczór. Zdjęcia: Wojciech Kowalski.

W witrynie – Sztuka włókna

28 września – 9 października 2023, Pałac Hatzfeldów, Wrocław, Wita Stwosza 30. Wernisaż: 28 września 2023, godz. 18. Artyści: Borowska Lilianna, Chotnicka Dagmara, Dyrda-Kortyka Krystyna, Gisges-Dalecka Aleksandra, Godszling Agnieszka, Golec-Kociołek Zuzanna, Jesinowicz-Nguyen Anna, Kazała Agnieszka, Poradowska-Werszler M.Ewa, Werszler Honorata, Werszler Rafał, Wieczorek Robert (autor zdjęć). Podczas wernisażu odbędzie się Performance artystycznych kreacji Beyond the senses Lilianny Borowskiej i Aleksandry Gisges-Daleckiej – członkiń ZPAP. Wystawa odbywa się w ramach obchodów 50-lecia Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Włókna na Dolnym Śląsku. Patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizacja: Lilianna Borowska. Więcej: W witrynie.