wyszukiwanie zaawansowane

Czok & Trzybulska – Szkło i ceramika

Czok Bożena i Trzybulska Barbara – Szkło i ceramika
10-25 czerwca 2016. Wernisaż: 10 czerwca 2016, godz. 19.
BOSA Galeria Sztuki Współczesnej. Wrocław, Tęczowa 7

Czy szkło i ceramika to przeciwstawne media? Czy artysta projektujący szkło znacznie różni się od tego, który zajmuje się projektowaniem ceramiki? Pomimo odrębności i możliwości obu tych materii doskonale one ze sobą komunikują. Celem wystawy jest zestawienie i mediacja dwóch różnych postaw twórczych w podejściu do szkła i ceramiki.

Kurator: Michał Wysocki

Bożena Czok – szklox100.wix.com

Szkło Bożeny Czok jest malarskie. Zainspirowana jest ekspresjonistycznym malarstwem Egona Schiele i tym, co zrobiła z nim Tracy Emin. Porusza temat człowieka oraz tego, jak sam przeżywa swoje wewnętrzne życie. Każda praca jest studium ludzkiej sylwetki w całym wachlarzu jej osobistych przeżyć. Ostre formy topniejącego, fusingowego szkła, opatrzone w miedziane wykończenia, to jej znak rozpoznawczy. W przerwach i punktach stycznych kryje się osobista historia. Każde studium to człowiek i jego jestestwo. Ceramika Barbary Trzybulskiej to subtelna materia. Pełna emocji i ascetyczna w swojej prostocie i kolorze, a tym samym, niezwykle złożona w odbiorze. Ceramiczne obrazy przyciągają głębią i konsekwencją w doborze tej naturalnej piaskowej i przygaszonej palety kolorystycznej.

 

Obiekty przestrzenne Barbary Trzybulskiej, takie jak koła-mandale, łodzie i domy z ceramiki, złożone z wielu pojedynczych elementów, niosą ze sobą piękną słodką melancholię. Czok i Trzybulska to dwie nieszablonowe postawy wobec różnych, a zarazem podobnych do siebie materiałów. Obie te materie potraktowane zostały w sposób liryczny i malarski – niezwykle kobiecy.