wyszukiwanie zaawansowane

Domański Tomasz - Erotyki

18 stycznia - 2 lutego 2013. Wernisaż: 18 stycznia 2013, godz. 19. Galeria Sztuki Aktualnej Wójcik i Stępniak. Wrocław, ul. Jatki 12-13.

Więcej: drawing

Biografia artystyczna

Agata Saraczyńska
Erotyki Tomasza Domańskiego w Galerii Sztuki Aktualnej

Tworzy je wielu, pokazują nieliczni - tym razem na przygotowanie wystawy "Erotyki" zdecydował się Tomasz Domański, znany bardziej jako rzeźbiarz, twórca efemerycznych kompozycji trawionych przez czas. Spektakularnie znikających na naszych oczach, a pozostawiających niezapomniany ślad w pamięci. Jak twierdzi, gwasze i rysunki, których tematem jest eros, realizuje od wielu lat. - Rysowanie człowieka ma znaczenie terapeutyczne, podobnie jak to miało miejsce w twórczości "ostatniego romantyka" w XX wieku Stefana Żechowskiego - twierdzi Domański i dodaje, że chce pokazać erotyki powstałe z potrzeby zmierzenia się z tematem, warsztatem, adoracją ciała, namiętnością. Na wystawę złożą się prace, które są kontrą wobec procesu przemijania.

- Niewielu jest twórców, dla których erotyzm jest głównym nurtem twórczości. Tak w historii sztuki zapisali się Egon Schiele, mistrz miniaturowej intymności, August Rodin, doskonale ukazujący miękkość ciała, Francesco Clemente, prowadzący z niewiarygodnym wyczuciem odważne akwarele. Jednak najczęściej erotyki powstają na marginesie zaangażowanej twórczości wielkich reformatorów. Joseph Beuys dostrzegał w kobiecych aktach uruchomienie "pozarozumowej potencji i energii" i w bogatej jego rysunkowej schedzie pokaźną część stanowią erotyki - tak Domański, powołując się na poprzedników, chce pokazać swoją wizję ciała, napięcia seksualnego, uniesienia i spełnienia.

Źródło: Gazeta Wyborcza, 17 stycznia 2013

Zdjęcia z wernisażu