wyszukiwanie zaawansowane

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Jubileusz 110-lecia ZPAP

Mulak Maciej – Opór i Poddanie

Glass ON – Venice Glass Week

Rozpondek K.: Pamięci M. Kasperskiego

Kasińska Jolanta

Urodzona w Kownie na Litwie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu, poprzedzoną Liceum Sztuk Plastycznych oraz studiami pedagogicznymi we Wrocławiu. Do 1980 roku zajmowała się grafiką użytkową, malarstwem i dydaktyką. Od 30 lat zajmuje się ceramiką unikatową i dydaktyką oraz konserwacją ceramiki.

Jolanta Kasińska została uhonorowana Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt pracy twórczej i dydaktycznejm nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006), na wniosek Wizytatora Szkół Artystycznych Okręgu Dolnośląskiego.


The X Gate, 60 x 40 cm, szamot

Ostatnie wystawy

2016 – Symfonie, Muzeum Porcelany w Wałbrzychu

2014 – Linia życia, Miejska Galeria Sztuki. Łódź

2011 – Formy czasu, Międzynarodowe Centrum Ceramiki w Bolesławcu

Wystawy indywidualne

Polska: Wrocław (1986, 1987, 1988, 2000, 2001, 2005, 2007, 2008), Warszawa, Świdnica, Oleśnica Gdynia, Kłodzko, Opole, Zgorzelec, Kraków (2005), Bolesławiec (2011)

Niemcy: Wiesbaden, Frankfurt nad Menem, Offenbach, Edewecht, Oldenburg


Kompozycja 1, 100 x 100 cm, kamionka


Kompozycja 2, 100 x 100 cm, kamionka


Drzewo życia, 50 x 50 cm, porcelit


Panta rhei, 70 x 140 cm, porcelana

Udział w wystawach zbiorowych

 • Okręgowa wystawa ZPAP, Kościół Świętego Marcina, Wrocław, 1985
 • Targi Sztuki lnterart, Poznań, 1985
 • Landau, Nadrenia, Niemcy, 1985
 • Zaporoże, Ukraina, 1986
 • Biennale Polskiej Ceramiki, Wałbrzych, Książ, 1989
 • Biennale Sztuki Użytkowej, Katowice,1989
 • Międzynarodowe Biennale Ceramiki Artystycznej, Vallauris, Francja (1988, 1990)
 • Galerie Rathaus, Wiesbaden, 1992
 • Bruksela, Belgia, 1993
 • Biennale Sztuki Sakralnej, Gorzów, 1994
 • Wystawy poplenerowe: Słupsk, Bolesławiec, Jelenia Góra, Wrocław (1990-1995)
 • Międzynarodowy Festiwal Ceramiki, Mino, Japonia (1995)
 • Wystawa z okazji 52. rocznicy powstania ZPAP, Arsenał, Wrocław, 1998
 • Dolnośląska Wystawa Sztuki Ceramika, Arsenał, Wrocław, 2001
 • Po setce - wystawa z okazji 100-lecia ZPAP w Polsce i 60-lecia we Wrocławiu, Arsenał, Wrocław, 2011
 • Linia życia, Łódź, 2014

Prace artystki znajdują się w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, np. w Manabi, Park Tajimi, Japonia.

Integracja, szamot

Nagrody

 • Pierwsza nagroda na Biennale Sztuki Użytkowej, Katowice, 1989
 • Nagroda Ministra Oświaty za pracę dydaktyczną, 1989

Elżbieta Wernio: Gdy artysta dokona już wyboru narzędzia, którym się posługuje, opisując świat, gdy opanuje już materię i jej tajemnice, zaczyna nam o sobie opowiadać. Nie jest ważna forma, w której się wypowiada, ważne jest to, co chce nam o sobie opowiedzieć i co chce, żebyśmy o niej się dowiedzieli. Jola Kasińska mówi nam dużo mądrych rzeczy, posługując się trudną i pracochłonną formą, jaką jest ceramiczna rzeźba oraz płaskorzeźba. Operuje tą materią lekko i pewnie, tworząc formy piękne i czyste. A opowiada mądrze i dojrzale: o swojej obserwacji świata i natury, o świetle i mroku, o człowieku, o radości i smutku. Dobrze jest znaleźć się w jej świecie, obcować z jej pracami, słuchać jej opowieści.


Etiudy: 1 i 2, 30 x 60 cm, porcelit

Maria Sonia Krok: Unikatowa ceramika Jolanty Kasińskiej, wrocławskiej artystki o bogatym i różnorodnym dorobku artystycznym i pedagogicznym kryje w sobie głęboką fascynację życiem a także nieodpartą potrzebę uczestniczenia we wszystkich jego przejawach. Intryguje dynamiką i niepokojem, urzeka umiejętnością zamykania bogactwa i złożoności świata w dziełach o zróżnicowanej tematyce, przetwarzanej wyobraźnią i temperamentem w syntetyczny kształt ceramicznej formy. Wielorakość kręgów tematycznych dzieł Kasińskiej jest imponująca. Natura postrzegana zarówno jako subtelne piękno, jak i niepokojący żywioł stanowi jeden z nich. Ale autorka czerpie również inspiracje z bogactwa tradycji kulturowej oraz innych dziedzin sztuki. Pokaźną część jej dorobku stanowią kafle-obrazy, w których autorka reaguje czujnie na sygnały rzeczywistości, zaklinając w trudnym ceramicznym tworzywie zarówno urodę świata, jak i jego niepokojące zjawiska. Ceramika Jolanty Kasińskiej jest mądra i piękna. W przypadku tej artystki połączenie erudycji z poetycką wrażliwością, zmysłu obserwacji z pasją i artystycznym temperamentem zaowocowało dziełami, które - jak sądzę - trwale wpisują się w pejzaż polskiej sztuki współczesnej.


Z cyklu Żywioły, 100 x 140 cm, porcelit

Maria Groyecka-Ratajczak: Jolanta Kasińska jest artystką tworzącą w różnych materiałach ceramicznych. Szamot, kamionka i porcelana doczekały się pod Jej palcami pięknych realizacji. Równolegle pracuje z młodzieżą uzdolnioną artystycznie - młodymi muzykami oraz młodzieżą trudną, otwierając ich wrażliwość plastyczną. Z kamionki i szamotu powstały finezyjne kafle o tematyce muzycznej: Fugi, Kantaty, Oratoria. Niezwykły jest cykl Drzewa życia oraz formy przestrzenne, pełne rozmachu i dynamiki, a także nastrojowe Miasteczka! W porcelanie tworzy duże szkliwione kafle-obrazy o wyrazistych rytmach i kolorystyce oraz cykl kafli o przemijaniu. No i Ptaki, coś z lotu przestworzy, powietrza - ptak zastygły w locie. Jola Kasińska jest bystrą obserwatorką otaczających nas zjawisk. Inspiracją Jej twórczości są przeżycia, skojarzenia, przeczucia, metafory, symbole. Analiza i synteza przełożona na język form ceramicznych stanowi o dojrzałym pięknie Jej prac. Będąc artystką o nieprzeciętnej wrażliwości, nie przymyka oczu na ciemne strony życia, lecz mimo to kieruje się w stronę światła, pragnąc, aby jej sztuka sprawiała radość, była remedium i ukojeniem. Tworzy bujne i urodziwe dzieła, jak bujne i urodziwe bywa życie. Zawarła w nich i uformowała swój czas.

Pars pro toto, 60 x 20 x 30 cm, szamot, kamionka

Zdjęcia: Cz. Chwiszczuk

Informacja: muzeum.walbrzych.pl

Info o artystce                                                                                                      Katalog wystawy

Zdjęcia z uroczystości wręczenia Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis

Strona artystki: kasinska.jolanta.artwroc.com

Kontakt
tel. 508 169 196