wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Klimczak-Dobrzaniecka Anna

Ostateczna rozgrywka
14-31 października 2013. Galeria BB. Wrocław, ul. Jatki 3-6

Wystawa odbywa się w ramach II. Europejskiego Festiwalu Szkła Play with Glass we Wrocławiu. Towarzyszy jej katalog przygotowany przez ZPAP.

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

fot.kk

Moje pierwsze szklane realizacje powstały z hutniczych półfabrykatów, które wykonywałam zaraz pod studiach w różnych hutach szklarskich. Potem, w pracowni, szlifowałam je, kleiłam i układałam z nich rozmaite kompozycje. Inspirowałam się otaczającą mnie przyrodą. Chciałam ukazać - może trochę idealistycznie, trochę symbolicznie - świat spokoju i ładu, którego odizolowanie od chaosu i nerwowości, umożliwia powrót do wyimaginowanych klimatów dzieciństwa. Zastosowane przeze mnie szklane sfery symbolizują fizyczną i dosłowną ucieczką od świata zewnętrznego. Nawiązują w wyraźny sposób do kloszy przykrywających staroświeckie przedmioty - zegary i miniaturowe figurki - wypełniające niegdyś pokoje naszego dzieciństwa.

W późniejszych kompozycjach, chociażby Wiatr, zainspirowały mnie żywioły natury oraz zmieniające się pory roku - Zima, Jesienny nokturn. Impulsem do kolejnych artystycznych poszukiwań były podróże, ze zmieniającym się światłem, krajobrazami, architekturą i co też istotne - historią.

Natomiast moje nowe prace dotyczą tematów zupełnie już niekonkretnych, niematerialnych, nienamacalnych, ulotnych. W ich tytułach pojawia się zazwyczaj słowo gra. Lecz nie ta zwykła hazardowa, zręcznościowa czy sportowa, lecz gra traktowana metaforycznie, a nawet symbolicznie.

Anna Klimczak-Dobrzaniecka


Pejzaż pomarańczowy, 2011

Biografia i prace artystki

Obejrzyj Plakat