wyszukiwanie zaawansowane

Aktualności

Zarząd Główny ZPAP – kadencja 2022-2026

Urszula Święcicka – Prezes, Maria Moroz – Wiceprezes, Rafał Urbański – Skarbnik, Anna Kutera – Sekretarz, Regina Fydrych-Porębska – Członek.
Główna Komisja Rewizyjna: Wojciech Kozioł – Przewodniczący, Katarzyna Sadrak – Wiceprzewodnicząca, Teresa Frodyma – Sekretarz, Liliana Kozak – Członek, Joanna Dąbkiewicz-Luścińska – Członek
Główny Sąd Koleżeński: Bożena Kuzio-Bilska – Przewodnicząca, Katarzyna Gawrych-Olender – Wiceprzewodnicząca, Magdalena Tyczka – Sekretarz, Iwa Kruczkowska-Król – Członek, Grzegorz Sołtysiak – Członek.

Więcej: ZG

Teller Tadeusz (1929-2022) odszedł od nas

Uroczystość pożegnania Artysty odbędzie się 23 listopada 2022 w kaplicy cmentarnej przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu. Tadeusz Teller, architekt, artysta, naukowiec i filozof. Sformułował teorię poznawczą, odwołując się do Einsteina, Plancka, odkryć Heisenberga i Schrödingera: kamieni milowych nowoczesnej nauki. Kopernik byłby dumny z dokonań uczonego, który zajrzał we Wszechświat, przybliżył nam jego tajemnice od makro- do mikrokosmicznych wymiarów, a wszędzie spotkał piękno: kwanty piękna. To one określają strukturę kryształu:  pierwszego i najważniejszego układu atomów. Każdego płatka śniegu, DNA każdej rośliny i każdego zwierzęcia. Kosmos ukazał mu swoje tajemnice, swoją potęgę i urodę, symetrię i fraktalność, harmonię i współistnienie. Napisał i wydał książkę Człowiek, kosmos i kanon piękna, w której opisał w nowatorski naukowy sposób działanie i budowę Wszechświata. Urodził się na Kresach, w Sosnkowicach na Polesiu. Beztroskie dzieciństwo nie trwało jednak długo. Razem z matką został na 6 lat wywieziony na Syberię. W 1947 roku przyjechał do Wrocławia. Matka już nie żyła. Przed studiami pracował w biurze projektów Pafawagu. Rysunki techniczne produkowanych w fabryce detali, wykonane przez inżynierów, przekształcał w przestrzenne. Pomagały robotnikom uzmysłowić sobie ich formę. W 1961 roku ukończył studia architektoniczne na Politechnice Wrocławskiej, cztery lata później – plastyczne w ASP. Artysta rzeźbiarz należał do ZPAP, był członkiem grupy twórczej Alfa, założonej w 1966 roku we Wrocławiu. Na zdjęciu: Artysta na tle własnej rzeźby Orzeł. Więcej: artwroc.

Dudek Michał Edward – Heliografia. Portrety aktorek i aktorów

Igor Przegrodzki, heliografia, 41×30,5; 2006, © Michał Edward Dudek

21 listopada 2022 – 30 marca 2023. Wernisaż: 21 listopada 2022, godz. 18. Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, Plac Wolności 7a, Wrocław. Ekspozycja prezentuje kilkadziesiąt portretów aktorek i aktorów powstałych w ostatnim 30-leciu. Wszystkie prace zostały zrealizowane w technice heliografii, XIX-wieczna fotograficzna technika szlachetna. Twórca korzysta z różnych sposobów obrazowania, nadając niepowtarzalne cechy charakterystyczne każdemu obrazowi. Metoda Michała Dudka polega na wykorzystaniu aspektów graficznych i malarskich, mimo że punktem wyjścia tych portretów jest fotografia. Wszystkie prezentowane obrazy mają charakter unikatowy. Na wystawie będą Państwo mieli okazje zobaczyć twarze Haliny Skoczyńskiej, Iwony Stankiewicz, Igora Przegrodzkiego, Roberta Gonery, Grażyny Błęckiej-Kolskiej, Zdzisława Kuźniara czy wielu innych wybitnych postaci scen teatralnych i filmowych. Michał Edward Dudek – wrocławski artysta fotografik – z wykształcenia jest geografem. Ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się fotografią artystyczną. Jego ulubioną formą artystycznego wyrazu jest XIX-wieczna tzw. technika szlachetna zwana przez Artystę heliografią lub heliochromem. Jest to połączenie fotografii z malarstwem i grafiką. Od wielu lat Artysta związany jest ze środowiskiem teatralnym Wrocławia. Pierwszą wystawę heliograficznych portretów prezentował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu – Aktorzy Teatru Współczesnego (1989). Tą samą techniką, w której się specjalizuje, wykonał cykl portretów aktorów biorących udział w spektaklu Miazga w reżyserii K. Brauna, wystawionym w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Więcej: muzeum.miejskie.

Jurczenko Maria (1912 Lwów – 1981 Wroclaw) – Kwiaty, pejzaże

Kwiaty IIIolej na płótnie | Fleurs III, huile sur toile, 70×100

24 listopada – 17 grudnia 2022. Galerie d'art Kaminska & Stocker. Malarstwo polsko-ukraińskie | peinture ukraino-polonaise, 1945-1980. Maria Jurczenko ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po II wojnie światowej podjęła aplikację sędziowską we Wrocławiu; jednak nie pojawiła się na egzaminie końcowym z powodów politycznych. W 1947 artystka została czynną członkinią ZPAP Oddziału Wrocławskiego. Przyjęta została na podstawie sukcesów artystycznych. Jedna z najstarszych członkiń okręgu. Maria Jurczenko uprawiała malarstwo olejne, rysunek i rytownictwo, brała udział w licznych wystawach regionalnych, kantonalnych, m.in. Drezno, Sofia. Prezentowała swoją twórczość na licznych wystawach indywidualnych we Wrocławiu, np. w 1963 w BWA Biuro Wystaw Artystycznych oraz w Warszawie. W 1964 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Wrocławia za całokształt twórczości i krzewienie kultury oraz cołoroczne stypendium ufundowane przez Prezydium Rady Narodowej we Wrocławiu. Prace Marii Jurczenko znajdują się w zbiorach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Artystka była jedną z pionierek odbudowy kulturowej Śląska po zniszczeniach wojennych i wysiedleniach ludności. W 1981 roku, kiedy wprowadzono w Polsce stan wojenny, popełniła samobójstwo. Wystawa pośmiertna, zorganizowana przez ZPAP, odbyła się w 1983 roku w Centrum Sztuki Współczesnej BWA Awangarda we Wrocławiu. W 2022 roku obchodzimy 110. rocznicę urodzin artystki. Więcej: kaminskastocker.com/Jurczenko.

Makarewicz Zbigniew – Złoty Medal

7 listopada 2022 roku wicerezes Rady Ministrów, minister MKiDN pan prof. dr hab. Piotr Gliński nadał panu Zbigniewowi Makarewiczowi, Okręg Wrocławski, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" – Biuro ZG ZPAP.

XIV Park Sztuki – Wystawa poplenerowa

Wernisaż: 18 listopada 2022, godz. 18. Wystawa: 18-30 listopada 2022. Bolesławiecki Ośrodek Kultury Międzynarodowe – Centrum Ceramiki. Bolesławiec, pl. Piłsudskiego 1c. Artyści: Krzysztof Bartnik, Rafał Chojnowski, Marek Danielewicz, Pati Dubiel, Beata Filipowicz, Wojciech Głogowski, Joanna Jamrozińska, Katarzyna Kłopotek, Marek Marchwicki, Krystyna Szczepaniak. Kuratorka: Krystyna Szczepaniak. Szczegóły: okis.pl.

Nałęcz-Jawecki Ryszard (1942-2022)

Pejzaż kaszubski, akryl, płótno, 76×90,5; 1975

4 listopada 2022 odszedł od nas uznany artysta malarz, filozof, intelektualista, poeta. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1961-1967). Dyplom obronił z wyróżnieniem w Pracowni Artura Nacht-Samborskiego (1967). Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków od 1971 roku. Znane są Jego cykle malarskie: Pejzaże kaszubskie, Kaszubi, Reminiscencje z Kaszub. Artysta używał pseudonimu Najary. Był autorem wielu tomów poezji i innych książek, np. Estetyka a twórczość artystyczna, Wrocław 2009. Więcej prac.

Słowacki Juliusz – Kordian

Cezary Pazura: Wielki Książę, Maciej Tomaszewski: Car

Premiera: 14 listopada 2022. TVP 1. Spektakl telewizyjny dramatu Juliusza Słowackiego przygotowany z okazji Roku Romantyzmu Polskiego. Kostiumy: Elżbieta Terlikowska i Teresa Piwońska. Scenografia: Tomasz Bartczak. Kordian: Filip Kosior. Ksiądz: Zdzisław Wardejn. Doktor: Krzysztof Wakuliński. Muzyka: Tadeusz Woźniak. Przedstawienie w reżyserii Zbigniewa Lesienia rozpoczyna się od tragicznej sceny egzekucji, która staje się punktem wyjścia do analizy losów tytułowego Kordiana. Widzowie śledzą jego nastoletnie niepokoje, miłostki, europejskie podróże, próby zrozumienia natury ludzkiej w szwajcarskiej klinice psychiatrycznej oraz działalność spiskową. Więcej: filmpolski.pl.

Nitka-Nikt Jolanta – Portrety dzbanków

10 listopada – 31 grudnia 2022. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy, Kochanowskiego 4. Wernisaż: 10 listopada 2022, godz. 17.30. Artystka studiowała malarstwo we Wrocławskiej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie Akademia Sztuk Pięknych. Dyplom z malarstwa w 1988 u prof. Józefa Hałasa. Stypendystka Ministra Kultury w latach 1988-1989. Zazwyczaj proste martwe/żywe naturki to proste przedmioty i rośliny zaczerpnięte z natury. Lecz związki z prawdziwą naturą, ulegają rozluźnieniu. Różne zgeometryzowane formy, są sprowadzane do pewnych schematów czy znaków malarskich, tworząc swobodne kompozycje. Czasem odrealnione, zahaczają o surrealizm czy nawet abstrakcję... Dzbanki, butelki na obrazach, są pozbawione logicznej perspektywy czy grawitacji... Nakładane płasko w żywych kolorach. Artystka ulega fascynacji sztuką naiwną – z prostym i szczerym przekazem. Tworzy kolaże z wycinankami kurpiowskimi. Maluje poza aktualnymi modami. Pisze także krótkie teksty/wiersze, które czasem umieszcza na swoich obrazach. Poszukuje metafor, przenikania kolorowych, malarskich światów. Prowadzi autorsko od wielu lat, SALONIK w Obornikach Śl., miejsce spotkań, koncertów i wystaw. Nominowana przez Publiczność Salonikową do plebiscytu Osobowość Roku została laureatką w 2018 roku. Więcej: Jolanta Nitka-Nikt. O wystawie: mokis.

Butkiewicz Piotr – Pozwól, że przedstawię Ci moich znajomych

Wernisaż: 9 listopada 2022, godz. 17. Galeria Krótko i Węzłowato, ZPAF. Łódź, Wólczańska 213, Pałacyk, I p. Artysta jest absolwentem PWSSP/ASP we Wrocławiu, dyplom w Pracowni Rzeźby prof. Leona Podsiadłego (1991). Więcej obrazów.

Włodarczyk Adam | Ekspresje – środki wyrazu...

1-15 listopada 2022. Ekspresje – środki wyrazu plastycznego w technikach witrażowych a emocjonalny odbiór dzieła. Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Budynek CSU, Zaułek, 5 piętro. Wrocław, Traugutta 19-21. Adam Włodarczyk: W pracy doktorskiej podejmuję próbę omówienia wpływu środków plastycznych w technikach witrażowych na emocjonalny odbiór dzieła. Podstawą rozważań jest cykl witraży Ekspresja. Składa się on z sześciu szklanych obrazów, wykonanych w technice witrażu klasycznego, z zastosowaniem innych technik witrażowych. Każdy z nich jest fragmentem większej, abstrakcyjnej kompozycji, zaprojektowanej do wytypowanych budynków użyteczności publicznej, zlokalizowanych na terenie Wrocławia. Chciałem, by sztuka współczesna w formie witrażu, zaczęła funkcjonować jako naturalny element przestrzeni publicznej, znanej każdemu z nas. Wybór lokalizacji był nieprzypadkowy i skupia się na budynkach użyteczności publicznej. Wrocław, ze swoją burzliwą historią i piękną architekturą, jest dla mnie źródłem wielu inspiracji od lat i stał się też punktem wyjścia podczas poszukiwań przestrzeni do realizacji mojego cyklu. Jako pasjonat lokalnej architektury z przyjemnością odkrywałem kolejne budynki dawnego Breslau, dedykując im witraże. Tematem każdego z zaprojektowanych przeszkleń są emocje, podkreślające przeznaczenie budynku lub, według potrzeby, niwelujące negatywne skojarzenia wywołane przez jego funkcję, historię lub wygląd. Założyłem, że szklane obrazy powinny wpływać na nasze emocje (wytypowane przeze mnie – miłość, smutek, radość, strach, spokój, nadzieja) poprzez światło i środki wyrazu artystycznego (np.kolor, gradient, linia, kompozycja, kształt itd.), których wyraz odnalazłem w dawnej lub obecnej funkcji budynków. Opis realizacji elementów cyklu, poprzedzam analizą wybranych zagadnień z historii technik witrażowych oraz subiektywnym omówieniem percepcji witrażu z uwzględnieniem jego roli w architekturze, jak również psychofizjologii widzenia, teorii i symboliki barw. Więcej informacji.

Zasłużony Kulturze Gloria Artis 2022

Zarząd Okręgu Wrocławskiego ZPAP z radością informuje, iż Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – prof. Piotr Gliński 27 września 2022 nadał medale Artystom:

Jerzy Werszler – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Witold Liszkowski – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Andrzej Dudek-Dürer – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis

którym jednocześnie składa serdeczne gratulacje z okazji dołączenia do grona twórców, uhonorowanych za bogaty i wyróżniający się dorobek artystyczny. O uroczystym wręczeniu medali zostaną Państwo poinformowani w stosownym czasie.

Gładkow Paweł – Brązowy medal, Caudete 2022

Paweł Gładkow – członek ZPAP otrzymał Brązowy Medal na VI. Międzynarodowym Biennale Nowych Technik, Koncepcji i Rozwoju Akwareli 2022 | VI. Bienal Internacional de Acuarela Caudete 2022, Hiszpania. Gratulujemy Artyście sukcesu, życzymy radości tworzenia piękna, które jest ulotne, a utrwalone – zostaje z nami. Biografia Artysty i prezentacja prac. Więcej zdjęć.

Nitka Yolanta i Zdzisław – Zbuduj most...

Zdzisław Nitka, Oskar i Alma, olej płótno, 200×300, 2022

Zbuduj most i niech się zawali. Prace malarskie, szczęśliwe rysunki.
4 listopada 2022 – 20 stycznia 2023. Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego, Wrocław, Plac Wolności 1, foyer NFM. Jolanta i Żdzisław Nitkowie studiowali malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni profesora Józefa Hałasa. On został w swojej uczelni jako mentor dzielący się swoją wiedzą z młodzieżą artystyczną. Ona stała się animatorką życia kulturalnego, prowadząc Salonik – miejsce dla muzyki i sztuki w Obornikach Śląskich. Ale ponad wszystko oboje są malarzami. Sztuka zdominowała ich otoczenie i dni powszednie. Więcej o artystach i ich sztuce: zbuduj most.

Rafał Werszler – To nie tylko kolorowa maskarada

5 listopada – 31 grudnia 2022, ODSK Piast, Pilczyce. Wrocław, Rękodzielnicza 1. Spotkanie z Artystą odbędzie się w grudniu 2022.

Odbiór prac z wystawy Po Sztuce

Olena Surina, Chwila przed obudzeniem, akryl, spray, płótno, 100×100, 2021

Odbiór prac, udostępnionych na wystawę Po Sztuce: 7 i 8 listopada 2022 w godz. 12-16. Wjazd na dziedziniec Pałacu Hatzfeldów od ulicy Świętego Wita, łączącej Plac Nowy Targ z ulicą Wita Stwosza.

Drankowska Ewa – Malarstwo

4 listopada – 3 grudnia 2022. Wernisaż: 4 listopada 2022, godz. 17.30. Galeria Pod Plafonem Dolnośląska Biblioteka Publiczna. im. T. Mikulskiego we Wrocławiu, Rynek 58. Ewa Drankowska (1977) jest studentką drugiego stopnia kierunku malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Artystkę inspiruje relacja człowieka z naturą. Na wystawie prezentuje m.in. panoramy plaż i pól. Więcej prac

Pamięci Profesora Rufina Kominka

Rufinowi Kominkowi (2021-2002) Aleksander Sielicki

Święto Zmarłych 2022 – Wspomnienie Artystów

Wójcik Witold Vito, Opuszczone krzesło, olej na płótnie, 102×76, 2009

Zarząd Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków informuje, iż w 2022 roku nie organizujemy utrwalonej już tradycji Misterium Zaduszkowego na uliczce Jatki. Wspominamy Artystów, którzy odeszli, na naszej stronie. Przyjmujemy Państwa wspomnienia od Rodzin i Przyjaciół o wybranym Artyście – członku ZPAP naszego okręgu.
Ajlikow-Czarnecka Jolanta (1930-2007), Barański Leon Antoni (1943-2019), Boroń Jerzy (1924-1986), Bradke Zenon Henryk (1929-2007), Ceszkiel Bernard (1932-2015), Czyszczoń Władysław (1941-2015), Dawska Maria (1909-1993), Dawski Stanisław (1905-1990), Diament Michał (1935-1977), Domaszewska Joanna (1925-2020), Dołżycki Leon (1888-1965), Dróżdż Stanisław (1939-2009), Dworska-Kopycińska Ewa (1931-2012), Faligowska Teresa (1947-2015), Gajos Lucjan (1935-1976), Geppert Eugeniusz (1890-1979), Gielniak Józef (1932-1972), Gołkowska-Chwałczyk Wanda (1925-2013), Granowska Ewa (1946-2016), Hadyńska Wanda (1940-2007), Hałas Józef (1927-2015), Halicki Janusz (1932-2010), Hałko Irena (1926-1999), Hoffman Jadwiga (1920-1999), Holler Kazimierz (1881-1975), Horbowy Zbigniew (1935-2019), Janowicz Jerzy (1947-2014), Jarodzki Konrad (1927-2021), Jarodzki Paweł (1958-2021), Jezierski Jerzy (1941-2022), Jędrzejewski Aleksander (1903-1974), Jurkiewicz Zdzisław (1931-2012), Kaczmarek Tadeusz (1937-2006), Karpiński Zbigniew (1920-1996), Kasperski Maciej (1969-2020), Kiczura Ludwik (1934-2015), Kiziński Ireneusz (1937-2008), Klimczak-Dobrzaniecki Andrzej (1946-2020), Kobylański Zbigniew (1940-2019), Kominek Rufin (1921-2002), Kopystyński Stanisław (1893-1969), Koterski Grzegorz (1935-2022), Kowalik Roman (1951-2011), Kowalski Marian (1921-1996), Kozłowska Barbara (1940-2009), Krcha Emil (1894-1972), Krzemieniewski Adam (1930-2020), Krzetuska-Geppert Hanna (1903-1999), Krzywiec Rudolf (1895-1982), Kurowski Zbigniew (1923-2009), Kutera Romuald (1949-2020), Lenartowicz-Will Irena (1923-2014), Leśkiewicz-Zgieb Jadwiga (1941-2019), Łukaszewicz Barbara (1933-2020), Mazurkiewicz Alfons (1922-1975), Mehl Antoni (1906-1967), Mehl Ewa (1938-1999), Matzner Janusz (1931-2016), Michałowska Maria (1925-2018), Michałowski Borys (1905-1995), Nawrocki Feliks (1921-2001), Ostoja-Ostaszewski Marek Maria ( -2020), Olech Halina (1922-1994), Paczos Stanisława (1934-2002), Paluszak Zbigniew (1931-2013), Pawlikowska Halina (1931-2013), Pękalski Stanisław (1895-1967), Pękosz Marian (1952-2011), Podsiadły Leon (1932-2020), Popowski Jerzy (1935-2016), Poznańska Alfreda (1939-2001), Poźniak Marian (1928-2010), Przeradzka-Jędrzejewska Jadwiga (1902-1983), Puchała Aleksander (1931-1997), Reguliński Ryszard (1937-2007), Rosołowicz Jerzy (1928-1982), Skangiel-Zahorska Irena (1933-2014), Smoleński Czesław (1935-1999), Smoliński Eugeniusz (1942-2022), Sokołowski Stefan (1905-1982), Sokół Ryszard (1928-2021), Stoksik-Guzik Alicja (1939-2011), Śniatycka-Olszewska Lidia (1934-2007), Szmidt Stefan (1923-2017), Szyba Stanisław (1935-2007), Szyszka Zdzisław (1935-2016), Tabisz Stanisław (1956-2021), Tumkiewicz Władysław (1922-1977), Turkiewicz Witold (1926-1993), Wiącek Czesław (1939-2019), Wiącek Jacek (1963-2022), Wilkowski Henryk (1933-1996), Will Andrzej (1914-1992), Wolanin Bronisław (1937-2013), Wojewódzki Stanisław Bogdan (1907-1963), Woźny Janina (1920-2020), Wójciak Marian (1912-1967), Wrabetz Wanda z d. Wilk (1924-2016), Wroński Tadeusz (1924-1998), Zamorski Ryszard Waldemar (1940-2008), Zdanowicz Mieczysław (1928-2003), Zdrzałka Izabela (1922-2010), Zielonka Edward (1947-2011), Zyndwalewicz Jerzy (1939-2020), Żelechowski Krzysztof (1952-2019), Żemojtel Janina (1931-2004), Żemojtel Władysław (1930-2011). Mogą Państwo zgłaszać artystów, których tutaj brakuje. Teksty wspomnieniowe, podpisane, prosimy przysyłać do redakcji: kk.