wyszukiwanie zaawansowane

Purzycka Edyta - Od bieli do czerni

Od bieli do czerni - rysunek i kolaż
30 maja 30 czerwca 2014. Wernisaż: 30 maja 2014, godz. 17.30.
Galeria Pod Plafonem. Wrocław, Rynek 58.

Biel. Białą kreską rysuję świat z moich grafik – odwracam proces i na nowo ożywiam stwory, zwierzęta zamknięte na płaszczyznach matryc. Biała kreska na czarnym tle – sytuacja alternatywna do grafik. Moi bohaterowie tłoczą się, nierealne byty przenikają się wzajemnie, rodzą się relacje. Inna możliwość przestrzennego obrazowania, inna ekspresja.

Czerń. Czarnym atramentem kreślę reportaż z moich podróży. Interesuje mnie człowiek. W trakcie pobytów w Hiszpanii robię tysiące zdjęć, najczęściej portretów. Wyławiam ludzi w różnych sytuacjach: w marszu, w knajpie, na lotnisku, podczas podróży. Ta szybka impresja fotograficzna, po kilku latach zamienia się w mozaikę na kartonie: moi bohaterowie tłoczą się w nowych kontekstach.

Pomiędzy bielą a czernią są kolaże. Od prawie dwudziestu lat są moją formą wypowiedzi, ewoluują od niewielkich form narracyjnych do syntetycznej, malarskiej kompozycji. Operowanie kolorem, poszukiwanie rytmu i odmiennej struktury pozwala mi na ekspresyjne wyrażenie pierwotnej inspiracji. (E.P.)

Więcej: purzycka-edyta