wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Splendor tkaniny

8 marca - 19 maja 2013. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki. Warszawa, pl. Małachowskiego 3. Wystawa prezentuje tkaniny artystyczne w szerokim kontekście sztuki współczesnej. Ma na celu przywrócenie tkaninie należnego jej miejsca w obrębie sztuk wizualnych. Prezentacja kładzie duży nacisk na uznanie i szacunek dla wartości i jakości artystycznej poszczególnych obiektów, manualnych umiejętności twórców, ich różnorodnych technik i metod pracy. Wystawa jest próbą wpisania tkaniny w tzw. nowe ruchy rzemieślnicze, bardzo silnie zaznaczające swoją obecność w sztuce współczesnej. W gronie 96 znakomitych artystów jest również prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler - artystka włókna z Wrocławia, członek ZPAP.

Zdjęcia: Joanna Owidzka


Praca E.M. Poradowskiej-Werszler

Komentarz do wystawy

Kochana Ewo!

Twoja tkanina w najbardziej uroczystej sali, między Madonną z Krużlowej Urszuli Plewki a mojej Mamy - Jolanty Owidzkiej - tkaniną z Dworca Centralnego, świeci prześlicznym kolorem i bardzo ładnie wygląda. Przesyłam tę bardzo skąpą dokumentację, nie udało mi się zrobić więcej lepszych zdjęć. Światło było przyciemnione, flesza nie wolno było włączyć. Noszę się z zamiarem zrobienia następnych już nie wernisażowych fotografii. Po środku tej sali była ogromna ażurowa tkanina typu lej z sizalu Basi Levittoux Świderskiej.

W ogóle wystawa bardzo ciekawa, dobrze powieszona z wyjątkiem, jak mi się wydaje, tych właśnie podwójnych tkanin. Są zbyt natłoczone.

Joanna Owidzka

Ps. Na schodach, na dywanie projektu Tarasewicza, stoją przed autorami dyrektorka Zachęty p. Wróblewska i komisarz, pomysłodawca Michał Jachuła.

 Więcej: zacheta.art.pl. Zobacz tkaniny.