wyszukiwanie zaawansowane

Szczepaniak Krystyna ‒ Odlot

Szczepaniak Krystyna i Chabielski Michał ‒ Odlot
16 maja ‒ 4 lipca 2015
Galeria Versus, Wrocław, ul. św. Mikołaja 54/55

Odlot to start, wyruszenie skądś, oddalenie się drogą powietrzną. Odlot to potocznie stan uniesienia, zamroczenia, wywołany pod wpływem środków odurzających. Odlot to też coś co się bardzo podoba, jakaś niezwykle atrakcyjna rzecz lub wydarzenie. Dla nas wystawa Odlot, po części ma coś z każdej definicji, jest atrakcyjną powietrzną drogą, wydarzeniem wywołanym pod wpływem ekscytacji, uniesienia i odurzenia, wizualną podróżą. A czym Odlot jest dla artystów biorących udział w wystawie?

Na Noc Muzeów Galeria Versus organizuje wyjątkową wystawę malarstwa, rysunku i ceramiki ‒€“ pokaz dwoje indywidualnych i pracujących zdecydowanie w różnych technikach artystów ‒ Krystyny Szczepaniak i Michała Chabielskiego. Wernisaż wystawy dodatkowo urozmaici i wzbogaci występ muzyczny naszego gościa specjalnego.

Krystyna Szczepaniak  absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, projektowaniem graficznym i ilustracją oraz rękodziełem. Na wystawie będzie można zobaczyć grupę obrazów i rysunków zamkniętych pod wspólnym tytułem €žMarzenie. Autorka w swym cyklu prac skupiła się nie tyle na tych, co marzą, a tych, którym udało się zrealizować to jedno, jedyne marzenie ‒€“ fruwać. Prowadząc dialog z przeszłością, przedstawiając Heroes z minionych czasów, pokazuje dzisiejszym widzom, że można urzeczywistniać swe marzenia. Swe spojrzenie zogniskowała na tych pierwszych; słynnym mitycznym skrzydlatym Ikarze lub tych, którym w swych machinach latających udało się unieść choć na parę metrów, czy pierwszym, który przeleciał przez Atlantyk, pierwszej kobiecie pilot itd. Czy są to tylko bohaterowie z przeszłości? Nie! Marzenia są zawsze aktualne. Autorka wskazuje drugie dno. Gorzko mówi o destrukcyjnych działaniach ludzkości. Według niej pozornie słuszne idee niejednokrotnie prowadza do upadku. Pierwszym był Ikar, nie posłuchał się przestrogi Dedala. W pracy Marzenie Ikar stoi tuż przed skokiem, z rysującym się na twarzy zamyśleniem, jakby przeczuwał swój los. Mimo to gdy unosił się na skrzydłach ponad obłokami, postanowił zdobyć maksimum, zbliżyć się do Słońca. Jak wiemy wszyscy, zakończył życie, upadając na ziemię.

***

Michał Chabielski otrzymał dyplom na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i Arteterapii na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Zajmuje się land artem, rzeźbą i rysunkiem. Tworzy prace inspirowane obserwacjami ludzi i przyrody. Ilustruje tomiki poezji oraz artykuły do czasopism. Jego sztuka to związek doskonałego warsztatu oraz bardzo wnikliwej i czasami prześmiewczej obserwacji otaczającego świata, przez co bardzo często jego dzieła wzbudzają uśmiech czy radość.

Kurator: Pati Dubiel

Zdjęcia z wystawy