wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Warlikowska M. - Eat Your Mother

Eat Your Mother - Małgorzata Warlikowska ET BER
Wystawa: 15 września - 30 października 2011, kurator: Anita Bialic
BB Wrocław, ul. Jatki 3-6

M. Warlikowska -  W projekcie Eat Your Mother dotykam drażliwych tematów dotyczących matki i macierzyństwa, uzależnień w rodzinie, nacisków społecznych wobec matki i dziecka. Poruszam także problem zniewolenia matki wobec dziecka i dziecka wobec matki.

A. Bialic - Dlaczego właśnie te tematy tak Cię zajmują? Dlaczego tak negatywnie je interpretujesz? Wypowiadasz się krytycznie wobec problemów, które Ciebie nie dotyczą! Zniewolenie matki wobec dziecka i dziecka wobec matki znasz jedynie z opowieści i nielicznych obserwacji - nie byłaś, nie jesteś i nie chcesz być matką! Co jednak nie przeszkadza Ci tworzyć apokaliptycznej wizji wzajemnych relacji matki i dziecka. Czy przyczyna Twoich interpretacji tkwi w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa? A może to tylko literatura stworzona na potrzeby sztuki?

M. Warlikowska -  W tym przypadku nie muszę dużo mówić - ludzie sami się otwierają na ten temat, choćby Ty tym listem. Rozmawiając z przyjaciółmi i znajomymi o tym projekcie poruszałam ich i wysłuchałam wielu odrębnych historii. Historii ludzi dotyczących relacji wokół tematu matka. Można go interpretować na wiele sposobów - połowy bym sobie nawet nie wyobraziła… Poza tym się zagalopowałaś - żeby zaobserwować sytuację zniewolenia matka/dziecko i dziecko/matka, nie muszę rodzić. Aby wiedzieć, że nie chcę mieć dzieci, nie muszę ich mieć. Czasami więcej się dostrzega, patrząc z boku i nie będąc emocjonalnie zaangażowanym w macierzyństwo. Zresztą wszyscy tkwimy w tym temacie, chociażby przez fakt samego narodzenia się.

Przykłady prac artystki - podpisy prac widać po najechaniu myszką

Więcej o artystce: www.galeriabb.com

Linki - poprzednia wystawa

BORN TO BE KING Kong - informacje o wystawie

Ewa Han: ET BER - tworzy, prowokuje, komentuje - recenzja