wyszukiwanie zaawansowane

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Wołczuk Marian

Studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyplom: 1970. Uprawia malarstwo i rysunek. Były dziekan, prodziekan i kierownik Katedry Kształcenia Ogólnoplastycznego Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa. Obecnie profesor zwyczajny w ASP we Wrocławiu - Wydział Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Katedra Kształcenia Ogólnoplastycznego - Pracownia Malarstwa i Rysunku.

Andrzej Saj
(...) Abstrakcyjne malarstwo M. Wołczuka – należy to podkreślić – ewoluuje w czasie wielu eksperymentów i zmian w sztuce. Rozwija się ono od świadomości doświadczeń sztuki modernizmu i przełomu konceptualnego z końca lat 60., poprzez okres presji malarstwa neoekspresyjnego z lat 80. XX wieku, aż do obecnego, złożonego czasu postmodernistycznego zachwiania pozycji malarstwa na światowej (i krajowej) scenie artystycznej. Artysta w tym długim okresie eksperymentowania sztuki, idzie własną, osobną drogą; nie pomija awangardowych poszukiwań, ale też dba konsekwentnie o pielęgnowanie osiągniętego poziomu formalno-estetycznego prac malarskich. Ogromna pracowitość, w jej energetycznym uzasadnieniu i pogłębieniu twórczej dociekliwości, skutkuje właśnie ową skrupulatnością „przećwiczenia” w danym cyklu obrazów, wszelkich jego kompozycyjnych wariantów, w swoistym geście malarskiego uzasadniania się, prowadzącym niejako do owej docelowej formy idealnej. A ta, szczególnie w abstrakcji, może być czymś tylko abstrakcyjnym; więc zbliżając się do niej, jednocześnie ona umyka, kluczy i otwiera nowe perspektywy prowadzące do kolejnego celu. Rolą artysty jest, być może, wejście na tę drogę dociekliwości i twórczego spełnienia… oraz ciągłe podążenie nią ku owemu nieosiągalnemu celowi.

Marian Wołczuk idzie tą drogą, konsekwentnie, od lat. Jego obrazy to potwierdzają.

Więcej: Andrzej Saj Malarskie gesty Wołczuka

 

Wystawy

34 wystawy indywidualne z malarstwa i rysunku. Artysta wystawiał swoje prace na wystawach międzynarodowych i wystawach prezentujących polską sztukę współczesną w Portugalii, Kanadzie, Hiszpanii, Japonii, Jugosławii, Niemczech, Austrii, Szwecji, Francji, Holandii, USA, Australii.

 

2013, wystawa - Malarstwo

Nagrody

W latach 1970-2005 uczestniczył w ponad 80. wystawach ogólnopolskich, na których otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in.:

1971 - Człowiek Praca Środowisko, Warszawa, I nagroda
1972 - VI. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin, nagroda 
1975 - VIII. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin, nagroda
1979 - W obronie pokoju, Rzeszów, II nagroda
1980 - X. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin, wyróżnienie
1980 - Konfrontacje, Rzeszów, wyróżnienie
1980 - Morze - Symbol - Rzeczywistość, Gdańsk, wyróżnienie
1984 - Metafora, Przestrzeń, Elbląg, wyróżnienie
1986 - Miedzynarodowe Triennale Rysunku, Kalisz, wyróżnienie
1996 - Ogólnopolskie Biennale Pasteli, Nowy Sącz, wyróżnienie