wyszukiwanie zaawansowane

Zyndwalewicz Jerzy (1939-2020)


Pożegnanie

Artysta zmarł 15 stycznia 2020. W styczniu ukończył 80 lat. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków OW. Profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Studiował we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych pod kierunkiem prof. Marii Dawskiej i doc. (wówczas) Stanisława Pękalskiego ukończył dyplomem z zakresu ceramicznego malarstwa architektonicznego (1967).

"Ze smutkiem ogromnym przyjąłem wiadomość o śmierci profesora Grzegorza Zyndwalewicza, mojego pierwszego nauczyciela, później też przyjaciela, któremu wiele zawdzięczam. Był i jest niewątpliwie legendarną postacią naszej Akademii Sztuk Pięknych, jej dobrą duszą" – prof. Janusz Jaroszewski.

Praca Anny Polonii Zyndwalewicz, córki Profesora, 2016

Prof. Zbigniew Karpiński (1920-1996): pisał o artyście: „Twórczość malarska Zyndwalewicza jest w swoim charakterze indywidualna, niezależna, nie wykazuje powiązań z jakąkolwiek współczesną konwencją formalną z jakimkolwiek programem. (…) Zyndwalewicz to urodzony rysownik. Często rysunek, zwłaszcza w pracach wcześniejszych, rzutuje wyraźnie na koncepcję formalną obrazu, a kolor staje się elementem mniej ważnym. Rysunek ten jest precyzyjny, szlachetny w swoim działaniu plastycznym. W ostatnich pracach Zyndwalewicza kolor staje się jednak coraz bardziej elementem wiodącym w budowaniu działa. (…) Do głosu dochodzi też nuta swoistej ekspresji. (…) Zyndwalewicz ma dużo do powiedzenia i przekazania, a przede wszystkim mówi o człowieku, który jest głównym bohaterem jego malarstwa” – cytuję za notą na stronie ASP we Wrocławiu. Więcej: ASP we Wrocławiu.

Opracowanie © kkuzborska