wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Malicka-Zamorska Anna z rodziną

17 lutego - 20 marca 2012
Muzeum Miejskie Wrocławia, Pałac Królewski, ul. Kazimierza Wielkiego 35

Anna Malicka-Zamorska obchodzi w tym roku 70-lecie urodzin. Przeglądowi jej ceramicznych prac towarzyszą prace syna - Jana oraz zmarłego w 2008 roku męża Ryszarda Waldemara Zamorskiego. Artystka jest jedną z najbardziej znanych osobowości twórczych polskiego środowiska ceramików i rzeźbiarzy. Jej twórczość od niemal 50 lat intryguje i zachwyca.

Anna Malicka-Zamorska - absolwentka wrocławskiej ASP - pracownia ceramiki prof. J. Kotarbińskiej, dyplom w 1965 roku.


Zdjęcie pochodzi z wystawy Porcelana Inaczej 2011 - XXXV Sympozjum (fot. kk)

Wielokrotnie zapraszana do udziału w międzynarodowych sympozjach twórczych, konkursach i wystawach. Stypendystka uniwersytetów w Australii (GIAE, Churchill, Victoria), USA (Drake University, Des Moines, Iowa) i Islandii (Academy of the Arts, Reykjavik).

Jej prace znajdują się w muzeach całej Europy, obu Ameryk, Japonii, Tajwanu i Korei Południowej. Były reprodukowane wielokrotnie w książkach (Polly Rothenburg, Michael Flynn, Peter Lane, Charlotte Speight, Paweł Banaś, Serge Gauthier, Juzas Adomonis, Margaret Margetts, Janet Mansfield, Steve Mattison, Maria Jeżewska, Janos Probstner) i pismach w całego świata.

Od 1974 roku jest aktywnym członkiem Międzynarodowej Akademii Ceramiki IAC w Genewie. Od 10 lat prowadzi Międzynarodowe Sympozjum Ceramiki Porcelana Inaczej. Artystka jest jedną z najaktywniejszych postaci na polu ceramiki artystycznej - od wielu lat zaangażowana w organizację dorocznych plenerów w wałbrzyskich i okolicznych zakładach ceramicznych. Jej niezwykła mroczna wyobraźnia, przełamana ironicznym poczuciem humoru, realizuje się w zoomorficznych oraz organicznych formach z szamotu i porcelany.

Do częstych motywów w jej twórczości należą też charakterystyczne, zdeformowane postacie, którym afektowane pozy, ceremonialne gesty i kamuflaże teatralnych masek nadają odcień groteski, ale i tajemniczy urok magicznego rytuału. Jej rzeźby emanują siłą i niepokoją, czasem pobrzmiewają nutą lirycznej zmysłowości.

Info o poprzedniej wystawie: Noc księżycowa 6

 O artystce

Malicka-Zamorska Anna