wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Nowak Nyogen i Hadydon Ewa - Kurz...

7-20 września 2011
Sztuka zen, której zasadniczym celem jest nauczanie i inspiracja powinna być raczej kontemplowana niż oglądana. Tradycyjnie każdy ze zwojów wystawiany był w reprezentacyjnym pokoju świątyni lub domu mieszkalnego, pozwalając w ten sposób na spokojne kontemplowanie obrazu.

Najważniejszym elementem malarstwa zen (zenga) i kaligrafii zen (zensho) jest przepływ witalnej energii życia poprzez tusz, zwany po japońsku bokki. Można powiedzieć, że jest to najcenniejszy sekret sztuki zen. W orientalnym malarstwie tuszem, a szczególnie w malarstwie zenga najważniejsza jest linia. Jeśli linia pełna jest owej witalnej energii życia, która zawsze jest obecna, nie ujawnia się, jeśli się jej nie kultywuje. Stąd sztuka zen jest częścią treningu zen. Zazen jest jednym ze sposobów jej kultywowania.

Nowak Nyogen - o artyście                           Hadydon Ewa - o artystce

Plakat wystawy

Fascynacja kulturą Japonii sprawiła, że urodzeni we Wrocławiu artyści wyemigrowali, aby być bliżej źródeł i mistrzów kultury zen - ślub wzięli już w Japonii. Ich obecne wystawy w Polsce są też formą manifestacji wyższości ducha nad nieprzewidywalnością zjawisk przyrody. W czasie ostatnich trzęsień ziemi w Japonii, mieszkający od 1989 roku w Sendai artyści stracili dom i dorobek życia, a z pomocą przyszli im również Polacy.