wyszukiwanie zaawansowane

Szpakowska-Kujawska A., Rytmy

Nagroda Roku ZPAP za 2020

Promna Marlena − Ogród naturalny

Nagroda Roku ZPAP za 2021

prof. Kortyka Stanisław – Obrazy (1981-2021)

Nagroda Roku ZPAP za 2022

prof. Eugeniusz Józefowski, Proces-ja...

Rogala Maria

Artystka urodziła się we Lwowie (1930). Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do krakowskiej ASP na Wydział Włókienniczy. Dyplom uzyskała w 1956 w pracowni malarstwa prof. E. Krychy i pracowni gobelinu prof. S. Gałkowskiego.

Najwcześniejsza praca to Autoportret Marii Rogali z 1953 roku, wykonany jako  zaliczenie z zajęć malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Artystka należy do pokolenia, które osiedliło się w Legnicy w wyniku splotu powojennych okoliczności. Przez wiele lat związana była z oświatą, pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej.

Maria Rogala (1930 Lwów) – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie Wydział Włókienniczy, dyplom w Pracowni Malarstwa i Gobelinu u prof. S. Gałkowskiego (1956). Artystka od 45 lat jest członkinią Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Wrocławski.

Uprawia malarstwo olejne, akrylowe i akwarele. Inspiracje czerpie ze sztuki okresu Młodej Polski, a także z malarstwa koloryzmu. Maluje najczęściej pejzaże, martwą naturę, kwiaty. Obrazy zachwycają nastrojowym klimatem i interesującą kompozycją barwną. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Laureatka wielu nagród.

Maria Rogala obchodziła we wrześniu 2020
Jubileusz 90-lecia urodzin

Spotkanie z Artystką w Legnicy

Ogrody pamięci – wystawa

Artystka tworzy do dziś i nieustannie sprawia Jej to ogromną przyjemność. W 2021 roku obchodzi 90-lecie urodzin i 65-lecie działalności twórczej. Okazją do świętowania tych jubileuszy jest wystawa w Galerii Pod Plafonem we Wrocławiu w okresie: 15 grudnia 2021 – 21 stycznia 2022 we współpracy z Galerią Sztuki w Legnicy, dyrektorka: Justyna Teodorczyk.

Zdjęcia prac użyczone przez Galerię Ring

 

oprac.©kkuzborska